PL

EN

Prócz pracy projektowej staramy się aktywnie działać na rzecz popularyzacji zagadnień związanych ze światłem i oświetleniem - głównie w czasopismach kierowanych do architektów i projektantów wnętrz.

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi publikacjami.


 

29.04.2024

QLS W BUILD MAGAZINE

BUILD Magazine Q2 2024

Najnowsze wydanie BUILD Magazine z artykułem QLAB Laboratory of Light jest już dostępne. Artykuł przybliża naszą firmę oraz stworzony przez nas nas system QLS Qlab Lighting System. Zapraszamy do lektury na stronie magazynu>>>> BUILD Magazine

01.10.2023

SŁONECZNA REWOLUCJA

ZAWÓD ARCHITEKT nr 88

W najnowszym tekście na łamach pisma 'Zawód Architekt' przybliżamy zagadnienia wykorzystania światła dziennego we wnętrzach biurowych oraz jego integracji ze światłem sztucznym. A wszystko to w kontekście kryzysu energetycznego i narastającej katastrofy ekologicznej.Prezentujemy również nasze autorskie, innowacyjne rozwiazanie: system integracji światła dziennego i sztucznego QLS.Zapraszamy do lektury.  

W najnowszym tekście na łamach pisma 'Zawód Architekt' przybliżamy zagadnienia wykorzystania światła dziennego we wnętrzach biurowych oraz jego integracji ze światłem sztucznym. A wszystko to w kontekście kryzysu energetycznego i narastającej katastrofy ekologicznej.
Prezentujemy również nasze autorskie, innowacyjne rozwiazanie: system integracji światła dziennego i sztucznego QLS.
Zapraszamy do lektury.

 

02.01.2022

STEROWANIE OŚWIETLENIEM

ARCHITEKT WNĘTRZ 1/22

Sterowanie oświetleniem już od dłuższego czasu nie sprowadza się do ściennych włączników, do jakich przywykliśmy w mieszkaniach i tradycyjnych systemach oświetlenia. Dziś użytkownik oczekuje pełnej kontroli i możliwości dostosowania światła do swoich potrzeb: możliwości regulacji natężenia, temperatury barwowej, tworzenia scen świetlnych itp. W najnowszym artykule na łamach pisma 'Architekt Wnętrz' przybliżamy nowoczesne rozwiazania z zakresu sterowania oświetleniem.  

Sterowanie oświetleniem już od dłuższego czasu nie sprowadza się do ściennych włączników, do jakich przywykliśmy w mieszkaniach i tradycyjnych systemach oświetlenia. Dziś użytkownik oczekuje pełnej kontroli i możliwości dostosowania światła do swoich potrzeb: możliwości regulacji natężenia, temperatury barwowej, tworzenia scen świetlnych itp. 
W najnowszym artykule na łamach pisma 'Architekt Wnętrz' przybliżamy nowoczesne rozwiazania z zakresu sterowania oświetleniem.

 

15.10.2021

W DOBRYM ŚWIETLE

URZĄDZAMY DOM I MIESZKANIE

Urządzając swoje miejsce do życia  – niezależnie od tego, czy to kameralna kawalerka, apartament czy dom – chcemy, by było widne, dobrze oświetlone.  Zastanówmy się jednak, co tak naprawdę znaczy „dobrze oświetlone”?  Zapraszamy do przeczytania artykułu na portalu urzadzamy.pl.  

Urządzając swoje miejsce do życia  – niezależnie od tego, czy to kameralna kawalerka, apartament czy dom – chcemy, by było widne, dobrze oświetlone. 

Zastanówmy się jednak, co tak naprawdę znaczy „dobrze oświetlone”? 

Zapraszamy do przeczytania artykułu na portalu urzadzamy.pl.

 

07.05.2021

ŚWIATŁO DZIENNE

ARCHITEKT WNĘRZ 2/21

Słońce jest bez wątpienia najlepszym źródłem światła. Zmysł wzroku człowieka jest przystosowany do percepcji właśnie w świetle słonecznym – oko najlepiej postrzega barwy i kształty w zakresie widma światła dziennego, zaś wszystkie sztuczne źródła światła są tylko namiastką mającą zastąpić światło dzienne wtedy, kiedy go brakuje. W najnowszym artykule na łamach czasopisma 'Architekt Wnętrz' Tomasz Klimek i Piotr Zowada opowiadają o wyjątkowej architekturze , w której światło splata się z przestrzenią.  

Słońce jest bez wątpienia najlepszym źródłem światła.

Zmysł wzroku człowieka jest przystosowany do percepcji właśnie w świetle słonecznym – oko najlepiej postrzega barwy i kształty w zakresie widma światła dziennego, zaś wszystkie sztuczne źródła światła są tylko namiastką mającą zastąpić światło dzienne wtedy, kiedy go brakuje.

W najnowszym artykule na łamach czasopisma 'Architekt Wnętrz' Tomasz Klimek i Piotr Zowada opowiadają o wyjątkowej architekturze , w której światło splata się z przestrzenią.

 

10.01.2021

MOST ZE STALI I SZKŁA

ZAWÓD ARCHITEKT nr 77

Stalowy most im. marszałka Józefa Piłsudskiego w Krakowie, zwany przez miejscowych Żółwiem, łączy Kazimierz z Podgórzem. Ten oddany do użytku w styczniu 1933 roku obiekt jest najstarszym w Krakowie kompletnym mostem drogowym nad Wisłą, który stoi do dzisiaj.  Projektantom iluminacji mostu przyświecało wyeksponowanie historycznej wartości obiektu, wysmakowanych proporcji konstrukcji oraz podkreślenie atrakcyjnej lokalizacji. To wszystko pozwoliło uzyskać interesujący efekt wizualny.  Zapraszamy na prezentację iluminacji jednego z najpiękniejszych mostów Krakowa, który - dzięki oświetleniu nocnemu - zyskał nocne życie.  

Stalowy most im. marszałka Józefa Piłsudskiego w Krakowie, zwany przez miejscowych Żółwiem, łączy Kazimierz z Podgórzem. Ten oddany do użytku w styczniu 1933 roku obiekt jest najstarszym w Krakowie kompletnym mostem drogowym nad Wisłą, który stoi do dzisiaj. 

Projektantom iluminacji mostu przyświecało wyeksponowanie historycznej wartości obiektu, wysmakowanych proporcji konstrukcji oraz podkreślenie atrakcyjnej lokalizacji. To wszystko pozwoliło uzyskać interesujący efekt wizualny. 

Zapraszamy na prezentację iluminacji jednego z najpiękniejszych mostów Krakowa, który - dzięki oświetleniu nocnemu - zyskał nocne życie.

 

10.01.2021

W ŚWIETLE

ARCHITEKT WNĘRZ 1/21

Oświetlenie jest jednym z kluczowych elementów wpływających na odbiór przestrzeni przez użytkowników, a to z kolei wprost przekłada się na sukces komercyjny inwestycji. Zapraszamy do lektury artykułu 'W świetle', który ukazał się na łamach magazynu 'Architekt Wnętrz'.  

Oświetlenie jest jednym z kluczowych elementów wpływających na odbiór przestrzeni przez użytkowników, a to z kolei wprost przekłada się na sukces komercyjny inwestycji. 
Zapraszamy do lektury artykułu 'W świetle', który ukazał się na łamach magazynu 'Architekt Wnętrz'.

 

01.11.2020

OŚWIETLENIE MUZEÓW I GALERII

ZAWÓD ARCHITEKT nr 76

Dziś zapraszamy do wizyty w świątyniach sztuki, za sprawą artykułu w piśmie 'Zawód Architekt', w którym opowiadamy o tajnikach oświetlenia ekspozycyjnego i muzealnego.W projektowaniu oświetlenia muzeów i galerii niezwykle istotny jest rodzaj prezentowanych eksponatów. Decydują one o rodzaju, barwie oraz oprawach wykorzystywanego światła.Zapraszamy do lektury.  

Dziś zapraszamy do wizyty w świątyniach sztuki, za sprawą artykułu w piśmie 'Zawód Architekt', w którym opowiadamy o tajnikach oświetlenia ekspozycyjnego i muzealnego.
W projektowaniu oświetlenia muzeów i galerii niezwykle istotny jest rodzaj prezentowanych eksponatów. Decydują one o rodzaju, barwie oraz oprawach wykorzystywanego światła.
Zapraszamy do lektury.

 

01.07.2020

OŚWIETLANIE ZABYTKÓW OD ŚRODKA

ZAWÓD ARCHITEKT nr 74

W artykule 'Zabytki od wewnątrz' na łamach 'Zawodu Architekt' przedstawiamy kulisy oświetlania zabytkowych wnętrz.W projektowaniu oświetlenia zabytków podstawowe znaczenie ma czas ich pochodzenia - inaczej bowiem podejdziemy do surowej, romańskiej rotundy, a inaczej do kapiącej złotem barokowej komnaty. Najtrudniejsze jednak jest pogodzenie historycznego charakteru obiektu z koniecznością wyeksponowania jego najbardziej wartościowych elementów.Zapraszamy do odkrywania tajników oświetlenia zabytków.  

W artykule 'Zabytki od wewnątrz' na łamach 'Zawodu Architekt' przedstawiamy kulisy oświetlania zabytkowych wnętrz.
W projektowaniu oświetlenia zabytków podstawowe znaczenie ma czas ich pochodzenia - inaczej bowiem podejdziemy do surowej, romańskiej rotundy, a inaczej do kapiącej złotem barokowej komnaty. Najtrudniejsze jednak jest pogodzenie historycznego charakteru obiektu z koniecznością wyeksponowania jego najbardziej wartościowych elementów.
Zapraszamy do odkrywania tajników oświetlenia zabytków.

 

10.05.2020

ŚWIATŁO DZIENNE W ARCHITEKTURZE

ZAWÓD ARCHITEKT nr 70

Światło dzienne to jeden z naturalnych żywiołów architektury. Jego umiejętne wykorzystanie ma wpływ na nastrój i dobrostan użytkowników, ale także na bilans energetyczny budynku. Zbalansowana obecność światła dziennego w projekcie jest jednym dowodów mistrzostwa architekta. Projektowanie uwzględniające wpływ światła dziennego ma głęboką tradycję historyczną, ponieważ aż do czasu wynalezienia elektryczności, było ono głównym źródłem oświetlenia w budynkach.  Zapraszamy do lektury artykułu 'Światło dzienne w architekturze', który został opunblikowany na łamach pisma 'Zawód architekt'.  

Światło dzienne to jeden z naturalnych żywiołów architektury. Jego umiejętne wykorzystanie ma wpływ na nastrój i dobrostan użytkowników, ale także na bilans energetyczny budynku. Zbalansowana obecność światła dziennego w projekcie jest jednym dowodów mistrzostwa architekta.

Projektowanie uwzględniające wpływ światła dziennego ma głęboką tradycję historyczną, ponieważ aż do czasu wynalezienia elektryczności, było ono głównym źródłem oświetlenia w budynkach. 

Zapraszamy do lektury artykułu 'Światło dzienne w architekturze', który został opunblikowany na łamach pisma 'Zawód architekt'.

 

03.05.2020

OŚWIETLANIE ZABYTKÓW

ZAWÓD ARCHITEKT nr 73

Początkowo dzieła architektury nie były oświetlane z zewnątrz. Z mroku nocy bryłę budynku wydobywały jedynie blask księżyca i gwiazd oraz punktowe pochodnie i rozświetlone otwory okien, a w późniejszym okresie niezbyt jasne lampy uliczne. Dziś pragniemy wydobyć z mroku najcenniesze zabytkowe obiekty, by jaśniały na tle nocnego nieba.O meandrach iluminacji zabytków piszemy w najnowszym artykule na łamach 'Zawodu Architekt'. Zapraszamy do lektury.  

Początkowo dzieła architektury nie były oświetlane z zewnątrz. Z mroku nocy bryłę budynku wydobywały jedynie blask księżyca i gwiazd oraz punktowe pochodnie i rozświetlone otwory okien, a w późniejszym okresie niezbyt jasne lampy uliczne. Dziś pragniemy wydobyć z mroku najcenniesze zabytkowe obiekty, by jaśniały na tle nocnego nieba.
O meandrach iluminacji zabytków piszemy w najnowszym artykule na łamach 'Zawodu Architekt'. Zapraszamy do lektury.

 

05.01.2020

SYSTEMY STEROWANIA OŚWIETLENIEM

ZAWÓD ARCHITEKT nr 71

W najnowszym artykule na łamach pisma 'Zawód Architekt' odsłaniamy to, co zwykle w oświetleniu pozostaje niewidoczne - systemy sterowania i zasilania opraw. I chociaż są to zagadnienia z pogranicza 'wiedzy tajemnej' zarezerwowanej dla specjalistów, warto - choć pokrótce - zapoznać się z najpopularniejszymi rozwiązaniami, które pozwalają wynieść oświetlenie na wyższy poziom.Zapraszamy do lektury.  

W najnowszym artykule na łamach pisma 'Zawód Architekt' odsłaniamy to, co zwykle w oświetleniu pozostaje niewidoczne - systemy sterowania i zasilania opraw. I chociaż są to zagadnienia z pogranicza 'wiedzy tajemnej' zarezerwowanej dla specjalistów, warto - choć pokrótce - zapoznać się z najpopularniejszymi rozwiązaniami, które pozwalają wynieść oświetlenie na wyższy poziom.
Zapraszamy do lektury.

 

01.09.2019

ZAŚWIECANIE ARCHITEKTURY

ZAWÓD ARCHITEKT nr 69

W 69 numerze czasopisma 'Zawód Architekt' ukazała się publikacja Tomasza Klimka pt. 'Zaświecenie architektury', otwierająca cykl artykułów na temat światła i oświetlenia, kierowanych glównie do arcitektów, ale nie tylko.Opowiadamy w nim o zagadnieniach światła w architekturze.Zapraszamy do lektury.  

W 69 numerze czasopisma 'Zawód Architekt' ukazała się publikacja Tomasza Klimka pt. 'Zaświecenie architektury', otwierająca cykl artykułów na temat światła i oświetlenia, kierowanych glównie do arcitektów, ale nie tylko.
Opowiadamy w nim o zagadnieniach światła w architekturze.
Zapraszamy do lektury.

 

Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Qlab, siedziba: 40-058 Katowice, UL. Marii Skłodowskiej-Curie 30/5.