PL

EN

BUDYNEK AGENCJI INFORMACYJNYCH TVP
ARCHITEKTURA: MĄKA SOJKA ARCHITEKCI
2019 WARSZAWA

Zadanie polegało na stworzeniu projektu oświetlenia nowego budynku agencji informacyjnych TVP, zlokalizowanego w obrębie kompleksu budynków TVP przy ul. Woronicza w Warszawie.

Elewacja budynku została skomponowana na zasadzie kontrastu: horyzontalna bryła budynku jest przeciwstawiona wertykalnym podziałom elementów elewacyjnych: stolarki okiennej i żaluzji zewnętrznych.

Nad główną bryłą budynku góruje wieża z charakterystycznym przeszklonym studiem panoramicznym, które przywodzi na myśl gigantyczny ekran telewizora – metaforyczne „okno na świat”. Mocnymi elementami wertykalnymi są rdzawe trzony klatek schodowych, które nadają ton i ukazują strukturę funkcjonalną budynku. Ostatnim ważnym elementem kształtującym wizerunek budynku jest kratownica nośna widoczna na dwóch najwyższych kondygnacjach. Podświetlona od wewnątrz daje efekt negatywu: ciemna konstrukcja na jasnym tle wnętrza.

Dzięki zastosowaniu żaluzji zewnętrznych odbiór budynku TVP zmienia się wraz z punktem obserwacji. W dalszej perspektywie żaluzje przesłaniają sączące się z wnętrza światło dając złudzenie pełnej ściany.

Najbardziej akcentowane są: newsroom TAI oraz przestrzeń kantyny pracowniczej, które nie mają przesłony w postaci zewnętrznej żaluzji. Jasno rozświetlone sufity są doskonale percepowane z poziomu przechodnia.

Nad bryłą budynku głównego góruje wieża ze studiem panoramicznym. Ogromne okno studia otwiera się na panoramę Warszawy, która jest doskonałym tłem dla programów informacyjnych i publicystycznych realizowanych wewnątrz studia. Podczas nagrywania lub transmisji programu spojrzenia przechodniów będzie przyciągać rzęsiście oświetlona przestrzeń studia. Wówczas na elewacji – jak w kamerze – zapala się czerwona lampka sygnalizacyjna.

Kiedy w studio światła i kamery już zgasną, przeszklona fasada studia staje się ogromnym ekranem telewizyjnym górującym ponad miastem, gdzie za pomocą projektorów multimedialnych wyświetlane są statyczne bądź ruchome obrazy. W ten sposób, zamiast klasycznej iluminacji elewacji otrzymujemy dynamiczną, rozświetloną powierzchnię, która jest nośnikiem przekazu wizualnego - czyli tym co stanowi prawdziwą „magię telewizji”.

Najsłynniejsze ujęcia, historyczne momenty, bohaterowie zbiorowej wyobraźni, wzruszenia, śmiech i łzy. To wszystko zapisane w archiwach TVP może pojawiać się na fasadzie studia panoramicznego. Podobnie, jak znaki czy symbole odwołujące się do aktualnych wydarzeń o pierwszorzędnym znaczeniu dla wszystkich obywateli. Połączenie funkcji i symboliki: mega-okno studia telewizyjnego jako mega-telewizor górujący nad miastem.

Powrót

Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Qlab, siedziba: 40-058 Katowice, UL. Marii Skłodowskiej-Curie 30/5.